Бібліотеки світу

БАГАТОМОВНІ ЕЛЕКТРОННІ БІБЛІОТЕКИ

Увага!


З цієї сторінки сайту, йдучі за посиланнями (натискаючи на назву бібліотеки), ви відкриваєте доступ до електронних ресурсів найбільших бібліотек світу. Завдяки вільному доступу вам надаються потужні та перспективні системи пошуку по світовим бібліотечним та академічним ресурсам. Доступні через пошук матеріали безумовно  стануть у нагоді науковцям, студентам та усім зацікавленим світовою культурою. Але для ефективного користування ресурсом  здебільшого необхідно володіти принаймні однією з мов країн Євросоюзу.

Europeana - європейська електронна бібліотека, відкрита для загальної публіки 20 листопада 2008 року, була започаткована у 2007 році під назвою European digital library network, на час відкриття бібліотека вміщувала 2 млн. оцифрованих об'єктів (картин, книг, фільмів, архівів та фотоматеріалів), до 2010 року кількість об'єктів має сягати 6—10 млн. Найпопулярніший проект ініційований Європейською Комісією в рамках програми покращення доступу до електронного контента eContentplus, кількість звернень 10 млн. на годину.
Основою віртуальної бібліотеки є оригінальний пошуковий механізм: користувач вводить свій запит, а результати пошуку видаються у структурованому вигляді: окремо текстові документи, окремо зображення, окремо відео- та аудіофайли. 
На порталі Europeana знаходиться велика кількість гіперпосилань на сайти  бібліотек більшості європейських країн: Британська бібліотека, королівські бібліотеки Данії, Бельгії, національні бібліотеки Німеччини, Греції, Угорщини. Через гіперпосилання ресурсу можна перейти на сайти найвідоміших музеїв: Музей природної історії (Великобританія); Національний морський музей (Великобританія); Лувр та ін.  
Для ефективного користування ресурсом необхідно володіти  однією з мов країн Євросоюзу.

Open Library Вільна бібліотека) — електронна бібліотека, проект некомерційної організації Internet Archive у співпраці з Open Content Alliance, станом на листопад 2008 року нараховує 1 млн. 64 тис. 822 оцифрованих об'єктів, які знаходяться у відкритому доступі.
Internet Archiv підтримує також Million Book Project, що серед іншого надає доступ до найбільших зібрань дитячої літератури.
Пошукові запити необхідно робити латинською абеткою (навіть коли розшукується російськомовний об'єкт). Також з наданого Бостонською публічною бібліотекою списку книг можна вибрати таку, яка буде безкоштовно оцифрована.

Gallica — одна з найбільших електронних бібліотек світу (з 2007 року щорічно збільшується на 100 000 назв), її основу складають фонди Національної бібліотеки Франції (Bibliothèque Nationale de France або BNF) — найбагатшого зібрання франкомовної літератури у світі й найбільшої бібліотеки Франції, заснованої в 1368 році. 
Багато вільних творів, переважно французькою мовою, можна скачати у форматі PDF.
 
Project Gutenberg (Проект Гутенберг) — найстаріша електронна бібліотека— громадська (добровільна) ініціатива з оцифрування, архівування і поширення культурних творів. Заснована 1971 Майклом Хартом (Michael S. Hart), є найстарішою універсальною електронною бібліотекою. Більшість одиниць цієї колекції є повні тексти книг, які знаходяться в суспільному надбанні. Проект намагається надавати максимально вільний і довготривалий доступ до колекції, використовує відкриті формати даних, якими можна користатися на комп'ютерах різних типів. На липень 2007 бібліотека містила більше 20 000 книг у вільному доступі, крім того доступні аудіокниги, музика і т.п. Статистику колекції можна побачити на головній сторінці офіційного сайту. "Проект Гутенберг" має в багатьох країнах світу філії , які є незалежними організаціями і поділяють ті ж ідеали, проект дозволяє партнерам використовувати бренд "Project Gutenberg".
Містить вільні твори переважно німецькою та англійською мовами.

International Children's Digital Library (Інтернаціональна цифрова дитяча бібліотека) - Має віртуальний доступ до відділів дитячої літератури  більшості світових бібліотек. Сканування ілюстрованих видань (що вкрай важливо для дитячих видань) відбувається за допомогою планетарних чи роботизованих сканерів, які обладнані цифровими фотокамерами високої роздільної здатності. Результатом сканування може бути як растрове зображення так і файли в яких зображення суміщено з текстом, що надає можливість текстового пошуку (технологія оптичного розпізнавання літер OCR) разом  зі збереженим оригінальнім виглядом документа.

World Digital Library — Всесвітня цифрова бібліотека, у якій будуть представлені об'єкти світової культури (за виключенням об'єктів західної культури) — проект бібліотеки Конгресу, серед партнерів — Національна бібліотека Росії, орієнтовний рік відкриття — 2009. Можливий пошук російською мовою.

пошук книг Google — має значну кількість оцифрованих видань у вільному доступі (включно літературу українською), використовує фонди Мічіганського університету, з 2006 року в програму увійшли: Оксфордський університет, Мадридський університет Комплутенсе, Національна бібліотека Каталонії, університетська бібліотека Лозанни, Гентський університет та університет Кейо у Японії. Через юридичні обмеження частина документів подається в обмеженому доступі (для користувачів за межами США, які визначаються за IP), проте всі документи у вільному доступі можна скачати у форматі PDF.

Austrian Newspaper Online — архів історичної австрійської періодики, станом на липень 2008 року має  понад 4 млн. оцифрованих сторінок.

 

arxiv.org — найбільша збірка вільних наукових робіт та препринтів у світі, належить бібліотеці Корнельского університету, обсяг —приблизно 500 тис. робіт. (Нажаль, доступ до ресурсу тимчасово відсутній.)

International Music Score Library Project — бібліотека музичних партитур. Має на меті створити музичну бібліотеку, що містить всі вільні музичні партитури рівно як і музичні твори композиторів, які бажають вільно розділити їх зі світовою спільнотою. Підтримує пошук російською мовою.

 

Münchener Digitalisierungszentrum (MDZ) та

Göttinger Digitalisierungszentrums(GDZ) — німецькі регіональні центри оцифрування.

 

Велика онлайн бібліотека художньої літератури - У бібліотеці презентовано близько 100 тисяч художніх творів у форматі fb2, txt і html.  Має простий у використанні, але потужний релевантний пошук. Персональний список рекомендованої літератури створюється на основі порівняння індивідуальних оцінок книг. Обговорення, коментарі, відгуки й враження про прочитані книги. 
Персональна книжкова полиця. Можливість завантажити всі книги із книжкової полиці одним  архівом.

eLIBRARY.RU – Російський інформаційний портал в царині науки, технологій, медицини та освіти, що містить реферати й повні тексти більш ніж 12 млн. наукових статей і публікацій. Надає доступ до електронних версій  більш ніж 1400 російських науково-технічних журналів (більше ніж 500 з них у відкритому доступі). Додатково має вказівки, розраховані на користувачів інформаційно-пошукових систем, які тільки-но знайомляться з абеткою документального розшуку наукової інформації. Приватні особи мають змогу підписатися як на окремі статті, окремі випуски журналів, так і на цілорічні комплекти журналів.

 

Українські онлайн-бібліотеки — бібліотеки, що знаходяться в Інтернеті і містять твори українською мовою,  перелік з гіперпосиланнями надається окремим розділом на сторінці Вікіпедії.  

 (За даними  Вікіпедії - вільної енциклопедії)